شماره ۱۲۱۹

فوایـد داشتـن یک پـزشک

پزشکی امروز

فوایـد داشتـن یک پـزشک

درگذشته که تعداد پزشکان محدود بود، بیماران همیشه به یک طبیب مراجعه‌می‌کردند و این ارتباط و نزدیکی در‌حدی بود که پزشک جزو خانواده بیماران محسوب‌می‌شد. به‌طوری‌که غیراز مسائل‌پزشکی، طبیب درموارد دیگر زندگی نیز مورد مشاوره و کنکاش بیماران قرارمی‌گرفت و چنین شد که نام «پزشک‌خانواده» جهانی‌گردید.

چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 11:9
دکتر عبدالحمید حسابی، جراح

اما زمانی‌که تعداد پزشکان و متخصصان رشته‌های گوناگون زیاد شدند، بیماران خودآگاه یا ناخودآگاه به پزشکان متعدد مراجعه و هرچند صباحی او را عوض‌نموده، سراغ طبیب دیگری می‌رفتند و می‌روند. حتی برخی‌از بیماران‌که دچار وسواس هستند گاهی در یک روز به چند‌پزشک مراجعه‌می‌کنند و این رفتار جز گمراهی برای بیمار و پزشک حاصلی ندارد. درحالی‌که اگر بیمار به‌طور‌مرتب و مداوم به یک پزشک مراجعه‌کند، باتوجه به ارتباطات پیشین و آشنایی، بهتر و راحت‌تر می‌تواند با پزشک صحبت‌کند و پزشک نیز بهتر می‌تواند مشکلات بیمار را دریابد و توصیه‌ها و درمان‌های مناسب‌تری را به بیمار ارائه نماید.

از‌طرف‌دیگر باتوجه به کمی وقت پزشکان، این‌‌آشنایی موجب‌می‌گردد که بیمار دیگر نیازی به گفتن شرح‌حال تکراری خود نداشته و معاینات پزشک نیز محدود می‌شود.

یکی‌از موارد مهمی که به‌واسطه آن، این ارتباط دوطرفه نمی‌تواند برقرار‌شود و حقیقتا خدشه‌دار‌می‌گردد، بیمارانی هستند که به مراکز درمانی دولتی و بیمه‌ای مراجعه‌می‌کنند و هربار یک پزشک جدید آنها را معاینه‌می‌کند و حتی اگر پزشک یا پزشکان جدید حوصله خواندن پرونده او‌را حتی به‌طور سرسری داشته باشند و یا با‌وجود پیشرفت تکنولوژی و وجود کامپیوتر شرح‌حال بیمار جلوی چشم‌پزشک قرارگیرد، باز هم نتیجة مطلوب درمقایسه با داشتن یک پزشک حاصل نمی‌شود.

خلاصه آنکه آشنابودن پزشکان با بیمارانشان، داشتن پیشینه آنها، عادات و شخصیت‌ آنان و به‌طور کلی یک پزشک‌داشتن، می‌تواند به بهترشدن پیامدهای درمانی کمک نماید. البته استثنا در مواقعی است که خود این پزشک، مشاوره و نظرخواهی پزشک دیگری را لازم بداند و بیمار را نزد او بفرستد و یا اینکه به طورکلی بیمار را در‌اختیار پزشک‌دوم قراردهد.

 

تعداد بازدید : 54

ثبت نظر

ارسال

39 درصد دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز در اینستاگرام عرضه می شود

معاون عملیات پلیس فتا گفت: اینستاگرام بستر عرضه 39 درصد از دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز است. 24 درصد در بازارهای آنلاین (شیپور، دیوار و نظایر آن)، 22 ...

  • 3

ابلاغیه جدید وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفان طب سنتی

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت طی بخشنامه‌ای درباره نحوه نظارت بر فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی دستوراتی را صادر کرد.

  • 3

تشخیص سریع و ارزان غذای فاسد بانانوحسگرمحققان دانشگاهی

محققان دانشگاه محقق اردبیلی به ساخت نانوحسگری ارزانی دست یافتند که به گفته آنها از این نانو حسگر می‌توان برای تشخیص حضور باکتری‌ها در مواد غذایی استف ...

  • 9

هنرمندان قبل از تبلیغ دارو با وزارت بهداشت مشورت کنند

سخنگوی وزارت بهداشت، در واکنش به تبلیغ داروی «نالوکسان» توسط یکی از هنرپیشنه های زن، گفت: این دارو فقط مصرف بیمارستانی دارد.

  • 26

تولید ذرات شبه ویروسی برای انتقال دارو و ژن درمانی

محققان کشور در طرحی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی موفق به تولید ذرات شبه ویروسی با استفاده از سیستم جدید بیانی لیشمانیا ...

  • 25

اهمیت ذهن ناخودآگاه انسان

در اندرون من خسته دل ندانم کیست           که من خموشم و او در فغان و در غوغاست